הטבת החודש: פוסטר דיגיטלי לילדים מתנה בכל רכישה

יוגה: אלטרנטיבה מוחית בריאה לתרגול אירובי אינטנסיבי

חושב.ת שאת.ה צריכ.ה לרוץ על מסלול על מנת להשיג את היתרונות המגבירים את פעילות המוח במהלך פעילות גופנית? מחקרים מראים שיוגה עשויה להיות טובה כמו אירובי בכל מה שקשור לשמירה על מוח בריא.

מאמר מחקר שפורסם בכתב העת Brain Plasticity העלה כי תרגול יוגה קבוע עשוי להעניק למוחכם את אותם יתרונות פונקציונליים כמו אימון אירובי.

הסקירה המפורטת הובלה על ידי פרופסור נהה גתה מאוניברסיטת אילינוי, בשיתוף עם פרופסור ג'סיקה דמואיז מאוניברסיטת וויין, שסיכמו את ממצאי 11 מחקרים קודמים שבדקו את השפעות תרגול היוגה על המבנים, התפקוד וזרימת הדם במוח.

כשהיתרונות הבריאותיים של פעילות גופנית, ממשיכים לעורר עניין בעולם המדע, סגולות היוגה, במיוחד עבור המוח החלו לעורר עניין אצל מדעני המוח. בתקופות של ריכוז ממוקד בנשימה ושילוב של תרגול מדיטטיבי, יוגה ידועה כמדע המערב את התודעה בדרכים שפעילויות כושר גופני אחרות אינן עושות.

גתה ודמואיזו ביקשו להבין את ההשפעות שיש ליוגה על המוח, במיוחד באמצעות הערכות שנעשו בסריקות מוח שבוצעו במכשירי MRI, fMRI ו- SPECT.

האם יוגה מועילה כמו פעילות אירובית?

יש ויכוח רב אם יש לסווג את היוגה כצורת פעילות אירובית או אנאירובית. אנאירובי, כלומר ללא אוויר, נוגע לפעילות גופנית המתנהלת בהתפרצויות קצרות ואינטנסיביות, כמו הרמת משקולות ומתיחות. יוגה בדרך כלל אינה נחשבת כפעילות אירובית, אך הדבר יכול להשתנות בהתאם לסגנון ועוצמת האימון של האדם. מחקרים קודמים בנושא יוגה הניבו תוצאות המצביעות על כך שיוגה עשויה להעניק יתרונות דומים לגוף כמו פעילות גופנית אירובית., צוותו של גוטה ניסה להבין אם היתרונות עשויים להיות דומים גם לגבי ההשפעות המבניות והתפקודיות של היוגה על המוח. בסקירה מדעית זו סקר צוות המחקר 11 מחקרים שבדקו את השפעות תרגול היוגה על מבני מוח, תפקוד אזורי וזרימת דם מוחית. סגנונות היוגה שנהגו במחקרים היו יוגה האטה, יוגה קונדליני ומתודולוגיות משולבות; מה שהיה עקבי בכל המערך היה שכל סוגי היוגה שילבו תנוחות גופניות, תרגילי שליטה בנשימה ומדיטציה. מבין המחקרים שנסקרו, חמישה אנשים שהיו מעורבים היו חדשים ביוגה ועסקו במפגש יוגה אחד או יותר בשבוע לתקופה של 10 עד 24 שבועות. בדיקות    MRI  פונקציונליות נעשו על המוח לפני תחילת תרגול היוגה ובתום תקופת המחקר, בהשוואה בין המוח "לפני היוגה" והמוח "אחרי היוגה".

בשישה מחקרים המשתתפים קיימו תרגול יוגה רגיל, שהוגדר כשלוש שנים או יותר של תרגול יוגה במשך 45 דקות לפחות בכל מפגש, שלוש עד ארבע פעמים בשבוע. בריאות המוח שלהם הושוותה לאנשים שהיו  ללא כל ניסיון ביוגה או מדיטציה, כדי לזהות הבדלי חתך בין הקבוצות.אף אחד ממחקרי החתך הללו לא הציע הגדרה סטנדרטית או קריטריון ספציפי להגדרת מתרגל יוגה. על פי קבוצת הביקורת, "[A] מתרגל יוגה הוגדר כאדם שעסק בעקביות במשך שלוש שנים באופן קבוע על בסיס שבועי."  כל אחד ממחקרים האלה השתמש בטכניקות הדמיה מוחיות כגון MRI, MRI פונקציונלי או טומוגרפיה ממוחשבת של פליטת פוטון יחיד, וכולן נערכו על אוכלוסיות מבוגרות יותר, כאשר לחמישה מהמחקרים היה גיל ממוצע של יותר מ -65 שנים עבור הנבדקים.

יוגה: אלטרנטיבה מוחית בריאה לתרגול אירובי אינטנסיבי

לאחר השלמת הניתוח, החוקרים קבעו כי ביחד, המחקרים הראו השפעה חיובית של תרגול יוגה על מבנה ו / או תפקודם של ההיפוקמפוס, האמיגדלה, קליפת המוח הקדם-חזיתית, קליפת המוח והמוח, כולל רשת מצב ברירת המחדל. ממצאי מחקר ספציפיים כוללים עובי קליפת המוח גדול יותר בקרב נשים מעל גיל 60 עם ניסיון בתרגול יוגה של שמונה שנים או יותר בהשוואה לקבוצת ביקורת שאיננה מתרגלת.

ממצאים נוספים הראו כי נפח ההיפוקמפוס השמאלי היה גדול משמעותית בקרב מתרגלי יוגה בהשוואה לקבוצות ביקורת תואמות גיל ומין עם פעילות גופנית וכושר גופני דומים "לא יוגה". השינויים המוחיים שנצפו במה שכונה יחד "קבוצת היוגה" קשורים גם לציון טוב יותר במבחנים קוגניטיביים ולשיפור הרגולציה הרגשית. בעוד שסוגים אלה של פונקציות נוירולוגיות קשורים בדרך כלל לירידה הקשורה לגיל, מחקר זה מצביע על כך שיוגה עשויה להפוך את האפקט הזה אצל נבדקות מבוגרות יותר. על פי גתה, התערבויות התנהגותיות של גוף ותודעה כגון יוגה עשויות להיות קשורות לשינויים אנטומיים במוח.

בתמצית שפורסמה על ידי לשכת החדשות באוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין, אמרה גתה:"מחקרים רבים שבדקו את ההשפעות המוחיות של פעילות אירובית הראו עלייה דומה בגודל ההיפוקמפוס לאורך זמן. היוגה איננה אירובית במהותה, ולכן חייבים להיות מנגנונים אחרים המובילים לשינויים אלה במוח." גתה אמנם הודתה שעד כה לא זוהו מהם אותם מנגנונים, אך היא מאמינה שהמפתח להשפעות החיוביות של היוגה על המוח נעוץ בוויסות רגשי משופר. "תרגול היוגה מסייע בשיפור ויסות רגשי להפחתת לחץ , חרדה ודיכאון וזה נראה כמשפר את תפקוד המוח."

מחקר זה מציע ראיות מוקדמות מבטיחות לכך שהתערבויות התנהגותיות כמו יוגה עשויות להבטיח סיוע בהפחתת ירידה תפקודית הקשורה לגיל ונוירודגנרטיבית.

יוגה מועילה לגופכם ולנפשכם

יוגה היא מדע עתיק של שילוב גוף-נפש המחבר אותך עם האמיתות העמוקות שלך, כמו גם עם הבריאות הטבעית שלך. היכולת להפיג מתחים  עשויה להיות הסגולה הפופולרית ביותר של היוגה, מה שהופך אותה לצורת אימון אידיאלית עבור מכורים למתח ולכל מי שחי אורח חיים קדחתני. ניתן לתרגל יוגה גם בתקופות מאתגרות באופן ייחודי, כגון במהלך גיל המעבר או טרום גיל המעבר, או כאשר ברצונך לשים דגש נוסף על בריאותך הנפשית.

קישור למאמר באנגלית:  https://www.greenmedinfo.com/blog/what-s-going-perimenopause

תרגום: דודו חקימיאן

מה נוכל למצוא בשבילך?

בכל זאת לא מצאת מה שחיפשת? רוצה לשאול אותנו משהו?

אל חשש! אפשר ליצור איתנו קשר גם דרך הטופס בעמוד יצירת הקשר שבאתר
או דרך וואטסאפ על ידי לחיצה על הכפתור עם האייקון בצד שמאל של המסך